Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Ljubov Nepop arra kéri a hatóságokat, ne engedélyezzék az április 30-i oroszpárti tüntetést.
Rövid, Facebookra feltöltött videóban beszélt nagypéntekről Ukrajna budapesti rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, Ljubov Nepop. A magyarul mondott beszédében úgy fogalmazott, a nagypéntek „Jézus elítélésének, megkínzásának, halálának és temetésének napja”, de ezt húsvét követi, ami pedig a jó győzelméről szól a gonosz felett, illetve a feltámadásról és az élet győzelméről. Ezért, mint mondja, szeretne ezen a napon minden magyar barátjához fordulni, hogy „emlékeztessem arra, hogy ma is Európa közepén van egy nép, ami újra megharcol a sötétséggel és bízik az élet feltámadásában, a jó győzelmében”.
Már az 51. napja tartanak a harcok Ukrajnában, ami szerinte megmutatta Oroszország és az orosz világ igazi arcát.
– hangoztatta a nagykövet. Szerinte Oroszország meg akarja fosztani az ukrán népet a létezéséhez való jogától, és ezt azzal próbálja legitimálni, hogy azt állítják, az oroszok és az ukránok testvérek, azonban a nagykövet szerint ez orosz propaganda, ami azzal is jár, hogy Ukrajna és az ukránok nem is létezhetnek az orosz olvasatban.
– fogalmaz, majd továbbfűzve gondolatát arra kér mindenkit, hogy ne nevezzék az oroszokat és az ukránokat testvéreknek, szerinte ez nem testvérháború.
A nagykövet emellett azt kéri, ne szervezzenek közös orosz–ukrán előadásokat, koncerteket a világbéke jelszavát használva, mivel Oroszország „irgalom nélkül pusztítja országunkat, gyilkolja művészeinket, zenészeinket, költőinket”. Általánosítva arról beszél, hogy szerinte minden orosz művész támogatja Vlagyimir Putyin elnököt az orosz agresszióban, emiatt szerinte béke nem akkor lesz, ha az áldozatokat és az agresszorokat egymás mellé ültetik a béke szlogenje mellé, hanem amikor Oroszország elhagyja az ukrán területeket.
Ugyanakkor azt már támogatják, ha a művészek nyíltan kiállnak az agresszor ellen, és arra szólítják fel Putyint, hogy vonja vissza katonáit Ukrajnából.
„Azonban, ha ez nincs, akkor ez nem a békéről szól, hanem a gyalázásról. Arról, hogy a bűn büntetlenül maradjon” – véli, majd 1956-ot megemlítve arról beszél, akkoriban szintén nem örültek volna a magyarok, ha egy szomszédos országban a forradalom alatt szovjet–magyar békekoncerteket tartanak. A tervezett oroszpárti tüntetésről Nepop azt mondta:
Kérem segítsenek, hogy kevesebb legyen az ilyen fájdalomból”.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton